Krówki
Opcje przeglądania
- Strona:
- 1
- Strona:
- 1
- widok:
- widok pełny
- widok galeria
- widok prosty
Krówki: Słodka historia polskiej tradycji
Krówki, znane również jako ciągutki lub pomadki mleczne, to tradycyjne polskie cukierki, które zyskały serca nie tylko Polaków, ale i smakoszy na całym świecie. Ich historia jest tak słodka, jak ich smak.
Początki krówek
Historia krówek sięga 1921 roku, kiedy to Feliks Pomorski, przedsiębiorca z Wielkopolski, założył w Poznaniu wytwórnię słodyczy. Pomorski, pracując wcześniej w hotelu swojego wuja w Żytomierzu, nauczył się tworzyć ciągutki, bazujące na prostym przepisie z cukru, mleka i masła.
Przetrwanie przez lata
Mimo trudności, jakie niosły ze sobą lata wojenne i okres PRL-u, krówki nie straciły swojej popularności. Legenda głosi, że ich smak był na tyle uwielbiany, że nawet urzędnicy partyjni nie pozwolili na kontrolę cen przez państwo.
Prosta receptura
Receptura krówek pozostała niezmieniona przez niemal sto lat. Składają się one z cukru, mąki oraz masła lub margaryny. W zależności od preferencji, mogą zawierać dodatki takie jak kakao, sezam, masło orzechowe lub wanilia. Jednak to klasyczny smak jest najbardziej ceniony.
Krówki są nie tylko pyszne, ale także stanowią część polskiej kultury i historii. To więcej niż cukierek, to kawałek słodkiej tradycji, która wciąż cieszy podniebienia na całym świecie.